"Ақмола облысы білім  басқармасының Сандықтау ауданы бойынша білім бөлімінің жанындағы Балкашин ауылының "Мирас"бөбекжайы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнына
Государственное коммунальное казённое предприятие"Ясли- сад "Мирас" села Балкашино при отделе образования по Сандыктаускому району управления образования Акмолинской области"

Музыка баланың ұйқысына қалай әсер етеді?

Ұйықтар алдында музыка балаларда жағымды эмоциялар тудыруы мүмкін. Олар ұйықтап, жақсы көңіл-күйде оянады, бұл басқа адамдармен байланысуға және оларға жүктелген кейбір тапсырмаларды орындауға тамаша мотивация болады.
Классикалық балаларға седативті әсер етеді. Егер сіз ұйықтар алдында музыкалық терапияны күнделікті рәсімге айналдырсаңыз, көп ұзамай нәресте таңдалған композицияларды осымен байланыстырады. Ол тезірек терең ұйқыға кете бастайды және нәрестені төсекке жатқызу оңайырақ болады.
Музыкалық терапияның адамға әсері ұзақ уақыт бойы дәлелденген, бірақ біз нәрестені төсекке жатқызған кезде, музыканың балалардың ұйықтауы үшін қаншалықты пайдалы екенін түсінбейміз. Таңдалған композицияға байланысты нәрестенің эмоционалдық фоны, оның психикасы және тіпті музыкалық талғамы дамуы мүмкін.

Венгриялық ғалымдар музыканың ұйықтап жатқан балаларға қалай әсер ететінін анықтауға тырысып, толық зерттеу жүргізді. Осы зерттеу барысында мұндай музыкалық терапияны жүйелі түрде қабылдаған балалардың даму процесі әлдеқайда жылдам болатыны анықталды.

Ұйықтар алдында балаларға арналған классикалық музыка тез және тыныш ұйықтауға көмектеседі. Бұл олардың эмоционалды дамуы үшін маңызды. Сонымен қатар, тыныш және әуезді пьесалар стрессті жеңілдетеді және баланың демалуына көмектеседі. Әртүрлі әуендерді тыңдау балалардың психикалық дамуына көмектеседі. Тұрақты музыка терапиясы алынған ақпаратты тез игеру үшін пайдалы. Ұйықтар алдында музыка сөйлеудің дамуын тездетеді, ал болашақта нәрестеге нақты ғылымдарды үйрену оңайырақ болады.

Тыныш әуендер шоғырлануға көмектеседі.

Кішкентай кезінен түрлі шығармаларды тыңдайтын балалардың көбі өскен сайын шығармашылық мамандықтарға бейім болады. Бұл бұл балалар виртуоздық музыкант болады дегенді білдірмейді, бірақ өмірдегі мақсатты табу әлдеқайда жеңіл болады. Сонымен қатар стиль сезімі, музыкалық талғам және сұлулық сезімі дамиды.

«Мирас» бөбекжай-бақшасының музыкалық жетекшісі Баранова С.А.

Жаңартылған күні: 14.10.2022 10:28
Құрылған күні: 14.10.2022 10:28